20. Yaş Dişi ve Gömük Dişler - Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Özel Ataşehir Diş Kliniği Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR Randevu için: 0216 576 79 74
839
post-template-default,single,single-post,postid-839,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

20. Yaş Dişi ve Gömük Dişler

20. Yaş Dişi ve Gömük Dişler

GÖMÜK DİŞ NEDİR?

Gömük diş, çıkacağı yerde bloke olmuş diştir. Yirmilik dişler genelde şıkışırlar, çoğunlukla 17 – 21 yaşları arasında çıkarlar. Bunlara 3. Büyük azı dişleridir. Ağızda yeterince yer olmadığından gömük kalabilirler. Yirmilik diş yandan çıkmaya çalışır veya çenedeyken yamulur.

Gömük bir diş acı vermeyebilir. Orada olduğunu farketmeyebilirsiniz bile. Fakat diş çıkmaya çalıştığında üzerindeki dişeti kabarır ve bu acı verir. Yakındaki dişlerden veya o taraftaki kulaktan acı hissedebilirsiniz. Ayrıca yiyecek parçaları kabaran dişetine sıkışabilirler. Bu periokoronit denilen enfeksiyona yol açabilir ve tedavi edilmezse boğaza ve boyuna yayılır.

Gömük diş çürüyebilir veya yakınındaki azı dişini itebilir. Bu da dişlerin hareket etmesine veya çürük olmasına yolaçabilir. Aynı zamanda dişlerinizin birleşme şekillerini de değiştirir. Nadiren de olsa gömük dişler çenede kiste yolaçabilir.

GÖMÜK DİŞ BELİRTİLERİ

Arka taraftaki dişetlerinde şişme
Çeneyi açmakta zorlanma
Ağız kokusu
Ağızda kötü bir tat
Ağzınızı açtığınızda ağrı
Yemek yerken veya birşey ısırırken ağrı
Ağrı birkaç gün kendini gösterip yokolur. Haftalar veya aylar sonra da geri gelebilir.

TEŞHİS

Diş hekiminiz ağzınızı inceleyerek gerekirse röntgen çeker. Röntgen yirmilik dişlerin nerede olduklarını ve nasıl sıkıştıklarını gösterir.

BEKLENEN SÜRE

Diş çekildiğinde bütün belirtiler de biter.

ÖNLEMLERİ

Gömük dişi engellemenin yolu yoktur. Diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak çürükleri engelleyebilirsiniz.

TEDAVİ

Rahatsızlığı azaltmak için ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalayabilirsiniz. Eczanelerden alabileceğiniz ağrı kesiciler de işe yarar.

Eğer diş ağrı yapmaya devam ediyorsa, enfekte olduysa veya yandaki dişlere dayanıyorsa genelde uygulanan tedavi dişi çekmektir. Dişi çekmek, dişin yerine göre ortalama olarak 5 dakika ile 30 dakika arası zaman alır.

Diş çekilmesinden önce doktorunuz size işlemi ve kullanılacak anastezileri anlatır. Araba ile gidilecekse arabayı başkasının kullanması daha iyidir.

Operasyon sonrası yanaklar ve çenede şişkinlik olabilir. Bazı yiyecekleri yemeniz zor olacaktır. En kısa sürede geçmesi için diş hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerekir.

Gömük bir diş sizi rahatsız etmeyebilir veya yakınındaki dişi etkilemeyebilir. Bu durumda acil bir tedaviye gerek yoktur. Fakat diş hekiminiz ileride sorun çıkmasını engellemek için dişin çekilmesini tavsiye edebilir.

Çoğu insanın bütün yirmilik dişleri aynı anda çekilir. Bazen dişler çıkmaya başlamadan da ameliyat yapılabilir. Bu ileride çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır. Bu operasyonlar anestezi ile yapılır. 21 yaşını doldurmadan yirmilik dişleri aldırmak en iyisidir. Operasyon genelde daha az sorunludur. Dokular ve kemik de daha hızlı iyileşir.

NE ZAMAN BİR PROFESYONELE BAŞVURMALI?

Eğer arka dişlerinizde ağrı hissediyorsanız diş hekimine başvurmanız gerekir. Eğer düzenli olarak diş kontrolüne gidiyorsanız, diş hekiminiz yirmilik dişlerinizi takip ederek çekilmeleri gerektiği zamanı söyleyecektir. Yirmilik dişlerinizin kontrolü için ekstra röntgen çekmek gerekebilir.

 20. Yaş Dişi

Çoğunlukla yumuşak dokumuz içinde gömülü kalan bu dişler şişlik, ve ağız kokusu gibi sorunlar yarattığı zaman maalesef hastalar bu durumu antibiyotiklerle geçiştirmeye çalışıyorlar ve hekime başvuruyu geciktiriyorlar.

Geciken Tedavi Tümöre Neden Olabilir

Akıl dişi olarak da adlandırılan 20 yaş dişindeki ağrıları antibiyotik ve ağrı kesicilerle iyileştirmeye çalışmak ve diş hekimine geç başvurmak o bölgelerde tümöre de neden olabilir. Bu durumdaki dişler çekilirken çenede kemik kaybına hatta bazen çevredeki dişlerin de kaybına sebep olabilir. Bu tip sorunlar düşünüldüğünde 20 yaş dişleri 18 yaşından sonra hekim ve hasta kararı ile çekilebilir.

Başka Sorun Dişlerde Çapraşıklık

Bir başka sorun da bu dişlerin çıkarken diğer dişleri sıkıştırması ve çapraşıklığa da sebep olabilmesi. Hekime başvuran bu tarz şikayeti olan hastaların klinik ve röntgen muayenesi yapıldıktan sonra 20 yaş dişinin normal olarak çıkmayacağına karar verilirse bu dişler cerrahi müdahele ile alınır.