Dolgu - Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Özel Ataşehir Diş Kliniği Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR Randevu için: 0216 576 79 74
912
post-template-default,single,single-post,postid-912,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Dolgu

Dolgu

Diş dolgusu dişlerin estetik restorasyonunda ve diş çürüklerinin tedavisinde kullanılır. Günümüzde bondingsayesinde estetik düzeltmeler yapılabilmesi kompozit dolgularayeni kullanım sahası açmıştır. Modern amalgam ya da gümüş dolgular sağlam ve ucuzdur ve düşük civa içerir. Gümüş dolguların içindeki civa diğer metallere bağlı bulunur. Zararlı olmadığı ile ilgili bir çok araştırma raporu yayınlanmıştır.

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve böbrek hastalığı olan insanlar da dahil olmak üzere bazı kişilerde amalgam dolgular kullanılmaz. Günümüzde bilim alanındaki gelişmeler diş hekimliğindede bir çok yeniliği getirmiştir. Artık günümüzde Alternatif diş renginde dolgu ( Beyaz dolgu ) malzemeleri daha dayanıklı, yaygın ve uygun fiyatlı hale gelmiştir. Bu yüzden amalgam diş dolgusu kullanım alanı oldukça azalmıştır.

Diş dolguları aşınmış veya hasar görmüş diş restorasyonunda ve diş çürüklerinini tedavisinde kullanılır. Dental amalgam (metal alaşımı) yaygın olarak, diş dolgusu olarak, özellikle azı dişlerin (arka dişler) doldurulması için kullanılan güçlü, ucuz bir malzemedir. Dişlerinizi düzenli fırçalamak ve ağız hijyenini maximum düzeyde tutmak, ve sağlıklı bir diyet diş çürüğü oluşumunu engeller ve dolgular için ihtiyaç duyulmasını önlemek için yardımcı olabilir.Düzenli diş hekimi kontrolleri herhangi bir sorunun erken teşhis edilmesini sağlar. Erken tedavi daha başarılı ve uzun ömürlü dolgular yapılmasını sağlar.

Diş Dolgusu malzemeleri
Diş dolgusu dişleri restore etmek ve özellikle diş çürümesi sebebi ile hasar görmüş dişlerin tedavisinde kullanılır. Çiğneme hareketleri sonucunda dişlerde aşınma ve yıpranma kaçınılmazdır. Diş hekimi çürüğü temizlemek için özel döner aletler kullanır. Bu işlemler anestezi eşliğinde yapılabilir. Bu sayede çalışma esnasında rahatsızlık verici bir şey hissetmezsiniz. Çürük kavitesi temizlendikten sonra kurutulur. Tükrükten izole edilen kaviteye dolgu malzemesi tatbik edilir.

Dolgu türleri şunlardır:
· Dental amalgam
· Diş renginde dolgular.
Dolgu için kullanılan diğer alternatifler örneğin porselen dolgu ya da altın dolgu dental amalgam ve beyaz dolgulara göre daha pahalı alternatiflerdir.

Diş renginde dolgular ( beyaz dolgu ), uzun yıllar boyunca kozmetik sebeplerden dolayı ön grup dişler de kullanılmıştır. Estetik Dolgu malzemelerindeki son gelişmeler sayesinde bu ürünler arka grup dişler için de kullanılabilecek dayanıklılığa erişmiştir. Bu sayede beyaz dolgular amalgam ‘a bir alternatif olarak daha estetik olması nedeniyle, yaygın olarak kullanılmaya başlanmışlardır.

Kompozit dolgu ( beyaz dolgu ) ilk konulduğunda güzel görünse de arka dişlerde kullanımı ile ilgili bir takım sınırlamalar vardır. Dolayısıyla bazen, arka dişlerde büyük bir diş dolgusu için tercih edilen bir birinci malzeme değildir. Bu tarz büyük madde kaybı oluşmuş çürüklerde Porselen dolgu ya da porselen kaplama tercih edilebilir.