Şeffaf Plaklarla Tedavi - Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Özel Ataşehir Diş Kliniği Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR Randevu için: 0216 576 79 74
1095
post-template-default,single,single-post,postid-1095,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Şeffaf Plaklarla Tedavi

Şeffaf Plaklarla Tedavi

Şeffaf Plak

Klasik diş teli tedavisinde kullanılan yöntemlere alternatif olarak geliştirilen şeffaf plak uygulamaları, diş ve çene yapınız uygunsa hekiminiz tarafından kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan dişlikler, ısıyla şekillendirilmiş özel malzemelerden yapılır. Şeffaf diş teli olarak da bilinen tedavi, özellikle yoğun iş ve okul hayatı olan, sürekli göz önünde olması gereken kişiler için tavsiye edilmektedir. Belirli aralıklarda değiştirebileceğiniz bu şeffaf plaklar ortodonti tedavinizde size büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

-Her türlü diş bozukluğu ve yamukluğu olan kişilere
-Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere
-Dişleri arasında çok büyük boşluk bulunmayanlara
-Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara
-Çene konumu bozuk olmayan kişilere
-Estetik kaygısı olan kişilere
-İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere

Neden Şeffaf Plak Tedavisini Seçmelisiniz?

Şeffaf plaklar son yılların en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemlerinden biri haline geldi. Doktoru tarafından kişiye özel tasarlanan, kullanım kolaylığı tanıyan ve karşıdan bakıldığında görünmeyen şeffaf teller, görüntüsüne önem veren kişilerin bir numaralı tercihidir. Eğer siz de klasik tellerin görüntüsünden rahatsız oluyorsanız, iş ve sosyal hayatınız gereği insanlar ile sık sık iletişim halinde oluyorsanız şeffaf plak diş tellerini tercih edebilirsiniz.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de şeffaf diş telleri avantajlı olacaktır. Dilediğiniz an diş plağı kullanmanın rahatlığını yaşamak, görünümünüzden ödün vermemeniz için şeffaf plaklar tam size göre!

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plaklar genellikle diş teli tedavisi için vakti olmayan ya da görünümüne dikkat eden kişiler tarafından tercih edilse de sunduğu avantajlarla her yaştan hastaya hitap etmektedir. Şeffaf plaklar sayesinde:

-Doktor koltuğunda geçirilen süre daha azdır.
-Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
-Ağız hijyeninizi daha rahat sağlarsınız.
-Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf düzelticilerinizi yemek yerken çıkarabilirsiniz.
-İstediğiniz zaman çıkarabilir, istediğiniz zaman takabilirsiniz.
-İnce olan yapısı sayesinde ağzınız yorulmaz.

Gece kullanımı için de ideal olan şeffaf plaklar, klasik teller gibi sabit olmadığı için tedavi olduğunuzu bile anlamadan dişlerinizin düzelmesini sağlayacaktır.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Şeffaf plakların en büyük dezavantajı klasik diş tellerinde olduğu gibi hızlı bir tedavi sunmamasıdır. Tedavi sırasında büyük bir rahatlık avantajı olsa da kullanılan yöntem, klasik diş teli tedavisine göre tedavi süresini biraz daha uzatır. Sabit diş telleri ile bir sene sürecek olan bir ortodonti tedavisi, şeffaf plak ile 1,5 – 2 sene kadar bir süre alabilir.

Şeffaf plakların istenildiği zaman çıkarılması tedaviyi etkilerken hızlı bir sonuç alınması için günde 18 – 20 saat kullanılmaları gerekmektedir. Tedavi süresi dışında şeffaf plakların kişiye herhangi bir zararı ve etkisi bulunmamaktadır.

Şeffaf plak tedavisi pahalı mıdır?

Şeffaf plak diş teli tedavisi kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirildiği, plak tasarımının farklı olduğu ve daha uzun süren bir tedavi olduğu için klasik ortodonti tedavisine göre daha pahalıdır. Tedavinin süresi, kişinin diş ve çene yapısı da şeffaf plak tedavi ücretlerini etkileyecektir. Hekiminizle yapacağınız ilk görüşmede tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf plak diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Şeffaf plak diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre süre değişebilir. Şeffaf plak tedavi kişiye özel planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

Şeffaf plaklar ile nasıl yemek yenebilir?

Klasik diş teli taktırdığınızda yeme ve içmede bazı kısıtlamalar ile karşılaşırsınız. Ayrıca sert yiyecekleri direkt ısıramaz ve kıramazsınız. Yapışkan gıdaları da tüketemezsiniz. Ancak şeffaf plaklar ile yeme içme konusunda herhangi bir şekilde kısıtlanmazsınız. Şeffaf plaklarınızı çıkardığınızda dilediğiniz yiyeceği tüketebilirsiniz. Diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekecek elbette.

Şeffaf plakları kullanmayı unutursam ne olur?

Şeffaf plakları kullanmayı unuttuğunuzda tedavi sürecinizi uzatırsınız. Eğer dişlerinizde basit ortodontik sorunlar varsa şeffaf plak kullanım süreniz doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bu kullanım sürelerine uymadığınızda ise sağlıklı dişlere kavuşmanız daha uzun sürecektir.

Şeffaf plak mı lingual mı?

Şeffaf plak ve lingual plak son yıllarda en çok tercih edilen tedavilerdendir. Lingual plaklar dişlerin arkasına yerleştirildiği için tıpkı şeffaf plaklar gibi belli olmamaktadır. Lingual plaklar kullanıldığında tedavi süresi daha kısa olacaktır. Ancak lingual plaklar şeffaf plaklara göre daha pahalıdır. Hekiminizin önerilerine göre dilediğiniz tedaviyi tercih edebilirsiniz.