Lingual Ortodonti (Görünmez Diş Telleri ) - Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Özel Ataşehir Diş Kliniği Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR Randevu için: 0216 576 79 74
1093
post-template-default,single,single-post,postid-1093,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Lingual Ortodonti (Görünmez Diş Telleri )

Lingual Ortodonti (Görünmez Diş Telleri )

Lingual ortodonti tedavisi, dişlerdeki pozisyon bozukluklarının ve çapraşıklarının düzeltilmesinde, dişlerin iç kısmına, yani dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı yöntemdir. Son yıllarda estetik görünümün önem kazanmasıyla popüler olan lingual tedavi, braketlerin ve ark tellerinin lingual yüzeyde yer almasından dolayı dişlerde tel olduğunun anlaşılmamasını sağlamaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen dişlerin iç yüzeyleri için diş telleri her kişiye özel olarak üretilir.

Lingual Tedavi Kimlere Uygulanır?

-Dişlerinde çapraşıklık olanlara
-Dişlerinin arasında boşluk olan kişilere
-Dişlerinde diziliş problemleri olanlara
-Estetik kaygısı olan kişilere
-İşi ve sosyal çevresi nedeniyle görüntüsüne önem verenlere
-Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere
-Diş gıcırdatma veya çarpma gibi travmalar yaşayanlara uygulanır.

Neden Lingual Diş Teli Tedavisini Seçmelisiniz?

Lingual diş teli tedavisi son yıllarda görünümüne önem verenlerin tercih ettiği görünmez ortodontik tedavi uygulamasıdır. Eğer sizin için de görüntünüz çok önemliyse ve klasik metal diş tellerinin görünümü sizi rahatsız ediyorsa lingual diş tellerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca mesleğiniz gereği sürekli insanların karşısında olmak zorundaysanız lingual diş telleri sizin için en iyi çözümlerden biridir.

İleri yaşlarında diş teli taktırmak isteyenler, yöneticiler, ekip liderleri, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, IK uzmanları, halkla ilişkiler ve reklam departmanları, satış uzmanları ve mağaza sorumluları için de görünmeyen diş telleri dediğimiz lingual tedavi avantajlı olacaktır. Gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanmak isteyenler alternatif olarak lingual tedaviyi değerlendirebilirler.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Lingual ortodonti, her hasta için özel olarak tasarlanan diş teli uygulamalarını kapsadığı ve gizli teller ile yapıldığı için ortodonti tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlıyor. Kişilerin gülüşlerini özgür kılan lingual tedavi ile hastaların diş tellerine bakış açıları olumlu yönde değişiyor.

Ağzınızdaki diş telleri dışardan görünmezdir.
Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
Tedavilerini uzun süredir erteleyenler için estetik görünüm kolaylığı sunar.
Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
Temizliği oldukça kolaydır.
Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.

Dış görünümüne önem veren ve ileri yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için lingual diş telleri en doğru seçim olacaktır.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Her diş teli tedavisinde olduğu gibi lingual teknikte de birkaç dezavantaj vardır. Bunların en başında tedavi süresinin klasik yöntemlere göre biraz daha uzun sürmesi yer alır. Diş tellerinin arka kısımdan baskı yapması ön kısımdan baskı yapması kadar etki etmeyeceği için dişlerin istenen görünüme ulaşması için daha uzun süre gerekecektir. Ayrıca diş temizliği klasik diş tellerine nazaran daha zordur. Bu yüzden diş temizliği, fırçalama gibi işlemlerin daha dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bahsettiklerimiz dışında lingual tedavinin herhangi bir dezavantajı yoktur.

Lingual tedavi pahalı mıdır?

Lingual diş teli tedavisi kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirildiği, tel tasarımının farklı olduğu ve daha uzun süren bir tedavi olduğu için klasik ortodonti tedavisine göre daha pahalıdır. Tedavinin süresi, kişinin diş ve çene yapısı da lingual tedavi ücretlerini etkileyecektir. Hekiminizle yapacağınız ilk görüşmede tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Lingual diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Lingual diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre süre değişebilir. Lingual tedavi kişiye özel planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

Lingual diş teli nasıl temizlenir?

Lingual diş teli temizliği klasik diş tellerine göre daha özenilmesi gereken bir işlemdir. Birden fazla temizleme aletiyle birlikte yapılması gerekecektir. İlk zamanlarda diş etinde hassasiyet ve kanama meydana gelecektir. Birkaç gün dikkatli bakımdan sonra diş etlerinde ki kanama sona erecek ve iyileşmeye başlayacaktır.

Lingual braketlere alışma süreci nasıldır?

Apareylerin yapıştırılması sonrasında dilde ve ağızda ufak miktarda tahrişler oluşabilir. Ayrıca dilin tellere adapte olabilmesi sürecinde konuşmada farklılıklar yaşanabilir ancak bu durumlar geçicidir. Dişin ve dilin tellere alışmasından sonra kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Lingual diş teli acıtır mı?

Lingual diş telleri takıldığında diğer tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Bu süre sonunda diliniz tellerin varlığına adapte olacağı için herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ayrıca dişlerinizin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerin hassaslaşması ortaya çıkabilir. Hekiminizin yeme içme önerilerine uymanız gerekecektir.