Pedodonti(Çocuk Diş Tedavileri) - Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Ataşehir Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR I Gülüş Tasarımı I Diş Beyazlatma I implant I Ortodonti I Diş estetiği Randevu için 0216 576 79 74 - 0532 584 79 74
Özel Ataşehir Diş Kliniği Diş Hekimi Dr. Özge KARAPUNAR Randevu için: 0216 576 79 74
807
post-template-default,single,single-post,postid-807,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.4,vc_responsive

Pedodonti(Çocuk Diş Tedavileri)

Pedodonti(Çocuk Diş Tedavileri)

Çocuk diş hekimliği, tıp dilinde Pedodonti olarak adlandırılmaktadır. Bu uzmanlık alanı 0-15 yaş arasındaki çocukların diş sorunlarını ve hastalıklarını araştıran, koruyucu diş hekimliği uygulamaları sayesinde çocuklarda süt dişleri ile ana dişlerinin korunması, hastalıkların tedavi edilmesi, çeşitli travmaların atlatılması ve diş kayıplarının önlenmesi konusunda çalışmalar yapan çok önemli bir daldır.

Çocuk psikolojisi iyi bilinerek ona göre hareket edilmeli, onlara yumuşak bir şekilde yaklaşılmalı, böylece diş kontrollerine ve tedavi sürecine alışmaları sağlanmalıdır. Böylece çocukların diş bakımı konusunda bilgilendirilmeleri sonucu bu bilinçle yetişmeleri sağlanmış olur. Pedodontistler her şeyden önce çocuğun güvenini sağlamalıdır. Bunu sağladıktan sonra tedavi süreci daha kolay ve etkili gerçekleştirilebilir.

Diş tedavisi ile ilgili ilk yargılar tüm yaşamı olumsuz olarak etkileyebilecek bir güce sahiptir. Çocukların diş hekimine karşı korku geliştirmemeleri için her şeyden önce ilk tecrübelerinin korkusuz ve güven dolu gerçekleştirilmesi gerekir. Ebeveynler diş tedavisi ve kontrolleri sırasında çocuklarını yalnız bırakmamalıdırlar. Böylece ailesinin güvencesi altında onların desteği ile diş hekimine gelen çocuklar korku ve endişe duygularından uzaklaşırlar.

Süt Dişlerinin Önemi
Süt dişleri bebeklik döneminde belirli zaman aralıkları ile çıkan ve daha sonra yerini kalıcı dişlere bırakacak olan ilk dişlerdir. Süt dişleri yenilenecek olması nedeni ile birçok aile tarafından önemsenmez. Halbuki süt dişlerine de bakım yapılmalı ve eğer gerekiyorsa tedavi de edilmelidir.

Süt dişleri ilk beslenmenin yapıldığı dişlerdir. Süt dişlerinde herhangi bir probleme sahip olan çocuklar yeterince beslenmezler ve ağrı nedeni ile büyüme gelişim için gerekli olan maddeleri alamazlar Süt dişleri aynı zamanda çene gelişimini de etkilemektedir Yine telaffuz sırasında çok büyük bir öneme sahip olan süt dişleri, çürük gibi travmalar sonucunda konuşmayı da etkiler ve bazı harflerin gereği gibi telaffuz edilmemesine neden olur. Bunların yanında önemsenmeyen çürükler ağız kokusunun yanı sıra beslenme bozukluklarından estetik görüntünün bozulmasına kadar birçok probleme neden olmaktadır. Yine süt dişleri çekilen veya bu dişlerde problem yaşayan çocuklarda kalıcı dişler çıktıktan sonra diş eti ve çene hastalıkları devam eder.

Çocuklarda 20 tane süt dişi bulunmaktadır. Çocuklardaki süt dişleri genellikle aralıklıdır. Bunun nedeni kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde yerleşmesini sağlamaktır ve dişlerdeki herhangi bir kayıp dişlerin aralıklara doğru kayarak kalıcı dişlerin yerleşmesini ve çıkmasını zorlaştırmakta, dişlerde çapraşıklıklara sebep olarak çiğneme ve konuşma bozukluklarına neden olmaktadır. Bu dişler de kalıcı dişler gibi çürüyebilir veya çeşitli tedaviler gerekebilir Zamanından önce çekilen dişler kalıcı dişlerin yerleşimini etkileyebilir hatta kalıcı dişlere yeterli yerin kalmamasına neden olabilir. Her çocuğun 6 ayda bir doktora götürülmesi gerekir. Çünkü kontroller problemin erken teşhis edilmesini sağlar ve böylece tedavi kolaylaşır ve telafisi mümkün olmayan zararlar da engellenmiş olur.

İlk diş kontrolü sırasında önce çocuk ve ebeveynleri üzerinde durulmalı ve onlarla etkili iletişime geçilmelidir. Daha sonra çocuğun hikayesi alınır ve dental geçmişi incelenir. Bütün bunların ardından klinik muayeneler ve radyografik işlemler gerçekleştirilir. Bütün bu aşamalar esnasında anne ve babaya bilgi verilmelidir. Çocuğunuzu götürdüğünüz hekiminiz size diş fırçalama yöntemlerinden temizlik alışkanlıklarına, ağız hijyeninden çeşitli uygulamalara kadar birçok konu hakkında bilgi verebilir.